Od nápadu k podnikateľskému plánu - Svobodová, Andera
Na vlne podnikania som doplával k ďalšej knihe, ktorá sľubuje poskytnúť prehľad pravidiel ako sa orientvať a rozhodovať vo svete podnikania. Pri tejto knihe som mal otázku, či je príležitosti su náhoda alebo tažká drina?
Opať prikladám moje poznámky z knihy a dole pridám hodnotenie.
Úvod
- Termín intra-podnikatel. Je to inovativní manažer, který ve firmě zavádí nové produkty, služby a rozvíjí kreativní nápady a projekty. Chová se podnikatelsky, ale využívá zdroje velké firmy. Intra-podnikatelé nepodstupují takové riziko jako běžní podnikatelé, ale jejich přístup a myšlení jsou shodné.
- Nejsme spokojeni v zaměstnání a chceme vyzkoušet něco nového. Toužíme se postavit na vlastní nohy a mít větší svobodu.
- Podnikání je především na začátku časově náročné a zakladatele stojí hodně energie. Počátky podnikání s sebou někdy nesou i krátkodobý pokles životní úrovně. Zvlášť pokud opouštíme dobře placené místo v zaměstnání, a než se firma rozjede, musíme se uskromnit. Podnikání je trochu jako sázka.
- Asi největším rizikem je případ, kdy někomu dáme podíl a on nepracuje tak, jak jsme očekávali. Nejhorším scénářem pak je situace, kdy naši firmu opustí, ale podíl si ponechá. Rázem máme černého pasažéra, kterého není snadné se zbavit.
- Výhody 100% podílu: •všechen zisk je náš, •rychlé rozhodování, •nevznikají konflikty mezi vlastníky, •musíme mít všechny znalosti a dovednosti nebo je nakupujeme externě (outsourcing) či v platech zaměstnanců. Nevýhody 100% podílu:- nemá
1. Hledáme nápady
- Inovace je proces tvorby či přijetí nového nápadu a následné úsilí rozvinout ho do nového produktu, služby, procesu nebo byznys modelu s očekávanou přidanou hodnotou pro potenciálního uživatele.
- Startup je rychle rostoucí mladá firma nabízející takový produkt, který má potenciál ovlivnit lidi na větším území – ideálně na celém světě. Nejčastěji jsou to technologické firmy, jejichž růst je podpořen rizikovým kapitálem.
- Svoji kreativitu můžeme úspěšně rozvíjet. Třeba tím, že se naučíme něco nového – kreslit obrazy, hrát na hudební nástroj nebo vyzkoušíme nový sport.
- Podstatou konvergentního myšlení je analytický přístup a hledání řešení na základě předchozích znalostí a zkušeností. Tento způsob myšlení používáme nejčastěji a jsme na něj zvyklí. Když narazíme na problém, tak se snažíme využít osvědčené postupy a známé procesy k nalezení jednoho řešení. Naproti tomu divergentní způsob myšlení se zakládá na schopnosti udělat krok zpátky a hledat alternativy.
- Právě divergentní myšlení je podstatou kreativity. Je to schopnost kombinovat zdroje novým způsobem a otevřít se neotřelým nápadům.
- Ideální je dostat se do stavu, kdy vnímáte emoce a necháte se unášet kreativitou skupiny.
- Stačí říci: „Jé, to by určitě nefungovalo.“ Všichni automaticky začnou hodnotit, co říci a co ne. Všichni se bojíme, že se ztrapníme a ostatní se nám budou smát, proto svoje nápady podvědomě filtrujeme. Při brainstormingu chceme tento vnitřní filtr nejlépe zcela vypnout.
- Zdůrazněte účastníkům, že vám jde o kvantitu, ne kvalitu. „Čím více, tím lépe."
- Nevýhodou brainstormingu je, že sedí především rychle myslícím extrovertům.
- Do středu papíru píšeme téma, kterým se chceme zabývat, a zakroužkujeme ho. V našem případě je centrálním tématem „Nápad na podnikání“. Potom nad nápady na podnikání přemýšlíme. Cokoli nás napadne, napíšeme na papír, zakroužkujeme a spojíme čarou s hlavním tématem
- Sspecializovaných softwarů. Začít můžete třeba s Mind Meister (https://www.mindmeister.com). Máte k dispozici tři myšlenkové mapy zdarma,
- V painstormingu uděláme krok zpátky a hledáme trápení a problémy v našem okolí. Tuto metodu vymyslel Johnathan Weaver, profesor na technické univerzitě v Detroitu. „Inženýři jsou skvělí při řešení problémů, ale mnohem horší v rozpoznání problém
- Postup při painstormingu:
- Týden pozorujte lidi kolem sebe a zapisujte si jejich problémy při provádění běžných činností.
- Zapisujte si ty, pro které by mohlo inovativní řešení přinášet významnou hodnotu.
- Všímejte si prostoru ke zlepšení. Lidé kolem vás možná nepoužívají nejlepší možné postupy při práci a ani si to neuvědomují. Mohou provádět danou činnost léta stejně a nedochází jim, že je možné ji optimalizovat díky technologiím nebo změně procesu.
- Na základě pozorování si zapište všechny problémy a obtíže, u kterých vnímáte prostor pro zlepšení.
- Využijte tyto poznatky jako základ brainstormingu řešení. Pozorování reálného světa je skvělým zdrojem
- Hlasování nálepkou Nápady napíšeme na papíry a rozvěsíme je na stěny. V papírnictví koupíme malá lepicí kolečka. Každému z týmu rozdáme minimálně dvě kolečka – reprezentují jejich hlasy.
- Hra na investory
- Každý účastník dostane imaginární rozpočet – třeba milion korun. Vystupuje v roli investora a svůj rozpočet rozděluje, jako kdyby investoval. Touto formou můžete zjistit názor týmu na danou příležitost s důrazem na finanční potenciál.
- Nyní se pustíme do formálnějšího hodnocení 3–5 nejlépe umístěných nápadů. Je dobré využít celou skupinu a probrat výběr všech účastníků. „Proč jste vybrali zrovna tyto nápady? Je někdo výsledkem překvapený? Co pro vás bylo při výběru důležité?
2. Zjišťujeme realizovatelnost nápadu
- Ve fázi počátečního nadšení si uvědomte, že nápady nemusí automaticky představovat skvělé podnikatelské příležitosti.
- Co zákazníci potřebují nebo chtějí, a jsme schopni jim to dodat.
- Podstatou je tvorba něčeho pro zákazníky nového s pomocí již existujících a nám dostupných zdrojů. Ty mohou být zcela nevyužity,
Nevyužitým zdrojem je i nová technologie objevená v laboratoři. O její komerční využití se musí někdo postarat. vyhladat nove patenty - Je námi vybraný trh připravený na tento produkt/službu?
- Jsou trh, legislativa a regulace v souladu s naším nápadem a máme dostatečné zkušenosti, znalosti, dovednosti, případně tým, který tento nápad zvládne realizovat?
- Nejzajímavější příležitosti vznikají průnikem různých oborů.
- Sledujte vzdálené obory, rozšiřte si vzdělání a poznávejte lidi z jiných oborů. Nejčastější zdroje příležitostí: •předchozí zaměstnání, •inspirace ze zahraničí, •sociální a demografické změny, •nová technologie, •legislativní změny
- Možná nemusíte ani cestovat, protože nejnovější trendy a nápady najdete v magazínech enterepreneur.com, inc.com, wired.com, techcrunch.com. Zaměřují se na podnikání
- Že nemáme všechny zdroje k dispozici od prvního dne, není překážkou pro rozjezd firmy
3. Ověřujeme zájem zákazníků
- Zákazník je hybatelem jejich úspěchů. Rozhodnutí zákazníků koupit si náš výrobek nebo využít službu je to nejdůležitější pro vybudování fungující firmy.
- Lean Startup (LS) je inovativní metoda pro začínající firmy. Využívá filozofii štíhlé výroby lean manufacturing a aplikuje ji mimo výrobní prostředí. Nejefektivnější inovace je podle LS taková, po které je poptávka uživatelů.
4. Za co a jak budou zákazníci platit? Byznys model
- Freemium Zákazníkům nabízíme služby na omezený čas zdarma. Očekáváme, že budou spokojení a v používaní budou
- Lock-in Pro provoz produktu musí zákazník opakovaně nakupovat určitou část od téže firmy. Příkladem jsou holicí břity, náplně do tiskáren.
- Předplatné/pronájem Zákazník si nekupuje produkt nebo službu jednorázově, ale naopak platí každý měsíc za používání.
- Sdílená ekonomika (sharing economy) je pronájem, výměna nebo sdílení majetku. Sdílená ekonomika není nic nového, v zásadě se jedná o půjčování. Internet
- Lean Canvas začíná problémy (potřebami) potenciálních zákazník
- Jednotlivá pole: •Problém Do tohoto políčka vypíšeme 1–3 problémy, kterých jsme si všimli v životě našich zákazníků. Tím, že přemýšlíme o problémech ostatních, rozvíjíme svoji empatii. Ta je nezbytná pro návrh užitečného produktu nebo služby. „Dobře popsaný problém je z půlky vyřešený.“ (Charles Kettering
- Existující alternativy Sem vyplníme, jak lidé řeší popsané problémy dnes. Pozor, fakt, že je neřeší, může být také řešení. Třeba pro ně nejsou důležité a řešit je nepotřebují. To může být významné riziko pro budoucí podnikání.
- Zákaznické skupiny Sem patří popis zákazníků a uživatelů. Zákazník nám za službu nebo produkt platí, uživatel za použití neplatí – nenakupuje. Nejčastěji je zákazník a uživatel jedna osoba, ale nemusí to tak být vždycky. Nejjednodušším příkladem jsou dětské hrač
- První vlaštovky Jaká podskupina našeho zákaznického segmentu bude ochotná si koupit náš produkt jako první? Nejčastěji jsou to lidé, kteří vnímají silně problém, jejž naší službou nebo produktem řešíme – mají nejsilnější potřebu. Nákup
- Unikátní nabídka hodnoty Jednoduchý popis v pár větách, proč by nám měl zákazník věnovat pozornost. V čem jsme jiní? Jakou hodnotu přinášíme zákazníkovi? Příklad: „Horká pizza do 30 minut u vašich dveří. Když to nestihneme, je pizza zdarma.
- Srozumitelný popis
- K popisu využíváte existující dobře známé produkty nebo služby. Často s použitím slovního spojení „jako něco“. Když vývojáři pracovali na první verzi YouTube, říkali, že to je něco jako Flickr, ale pro videa.
- Vytvoříme prototyp, který řeší největší problém, a otestujeme ho se zákazníky. Na základě toho, co se dozvíme, navrhneme zlepšení.
- Cesty k zákazníkům Jak dáme zákazníkům vědět, že existujeme? Jak jim doručíme náš produkt nebo službu? Patří sem jak základní popis marketingu, tak distribuce.
- Cenový model Jak budeme vydělávat? Za co nám zákazníci budou platit? Kolik bude náš produkt stát? Jak nám budou zákazníci platit?
- Struktura nákladů Za co platíme my? Co nakupujeme od dodavatelů? Za co musíme platit, aby naše firma fungovala? Strukturu nákladů můžeme rozdělit na fixní a variabilní.
- Klíčové ukazatele Jaké měřitelné ukazatele nám dají zpětnou vazbu, že jsme na správné cestě? Závisí to na vizi našeho byznysu. Kam se chceme dostat?
- Neférová výhoda V zásadě je to totéž jako konkurenční výhoda nebo bariéra vstupu z tradičního byznys plánu. „Neférová výhoda je něco, co nejde zkopírovat nebo koupit.“
- LeanCanvas.cz
- Tam, kde si při vyplňování nejsme jisti, jsou pravděpodobně největší slabiny našeho nápadu.
5. Podnikatelský plán
- Smyslem analýzy trhu je totiž nalézt příležitosti pro identifikaci a rozvoj konkurenční výhody, která nám pomůže se na trhu odlišit.
- Kdo je pro nás konkurent? Vnímá ho tak i potenciální zákazník?
- ROI = EBIT/investice kde EBIT = zisk před úroky a zdaněním b) ROE, rentabilita vlastního kapitálu ROE = čistý zisk / vlastní kapitál
6. Crowdfunding
- Modely crowdfundingu Existují čtyři modely crowdfundingu: 1.donation model – dárcovský model, 2.reward-based model – odměnový model, 3.debt-based model – půjčkový model, 4.equity-based model – podílový model.
- Pro tvorbu videa je vhodné dodržet několik pravidel: •Video má být zajímavé, originální, zábavné, má vyvolávat emoce. •Mělo by mít potenciál virálu, tzn. že mu pomáhají k šíření sami uživatelé, ať už z důvodu osobního vztahu, nebo užitku pro adresáta, emocí, •Nepoužíváme hudbu, fotky, videa, na něž nemáme autorská práva. •Ukážeme se, zejména svoje nadšení. •Co je v obrazu, nemusí být ve slovech, tzn. nemusíme komentovat to, co divák sám vidí ve videu.
- Ta nejdůležitější myšlenka musí být řečena v první polovině videa. Bude to se záběrem na vás, nebo na produkt? Co tomuto záběru bude předcházet a co bude následovat? Doporučená struktura videa: •Představíme se. •Představíme projekt. •Řekneme, kolik peněz potřebujeme a na co. •Vyzveme k přímé podpoře projektu. •Poděkujeme. Přičemž to podstatné by mělo být řečeno v první minut
- Jaké odměny fungují: •exkluzivní, •s účastí na projektu (například jako divák), •ukázané (tj. nejen popsané). Jaké odměny bychom naopak neměli nenabízet: •nesplnitelné, •snadno získatelné jinde, •zakázané (drogy, sex)
- E-maily je třeba posílat 3x během kampaně – na začátku, v polovině a 5 dnů před ukončením crowdfundingové kampaně. Ale neuvádějme stále stejné informace.
7. Marketing a cenotvorba
- Z tohoto důvodu se spolehnu na Google Adsense a AdMob. Na 10 000 aktivních uživatelů lze očekávat z AdMob příjem 500–2 500 Kč za den (závisí na aktuální kampani, počtu kliknutí apod.). Další příjem, aspoň 1 000 Kč za den, lze očekávat z webu. Na všech mutacích webů očekávám aspoň 10 000+ návštěvníků za den. Výdělek 1 000 Kč je v tomto případě reálný a na základě zkušeností jej považuji za jistý. I když službu nabídnu zdarma, tak mi plynou příjmy v pesimistické variantě 44 400 Kč a v optimistické variantě 102 000 Kč měsíčně. Očekávám, že se budu pohybovat zhruba uprostřed, tedy na 73 000 Kč měsíčne
9. Marketingová a obchodní strategie
- Důležitým faktem je také informace získaná na základě marketingového výzkumu trhu, která ukazuje, že nadpoloviční většina respondentů se při výběru vhodných produktů řídí právě doporučením známých, na diskusních fórech sociálních sítí apod.
Hodnotenie
Žiadne omáčky, všetky rady nabrúsene, a všeobecne celá kniha pridáva na zdravej podnikateľskej drzosti alebo arogancie. Hlavne som si definitívne potvrdil to, k čomu som časom dospel a to, že v podnikaní je najlepšie byť 100% vlasníkom a všetko čo potrebujem si kupovať od iných ľudí vo forme outsourcingu alebo kúpiť čas niekoho iného, čiže ho zamestnať.
Avšak ako aj v predošlej knihe čo som čítal, potvrdzuje sa to, že recept na úspešný projekt neexistuje, ide o súhru individuálnych oknolností, ktoré sa naskytnú a tie treba rozpoznať a správne použiť.